Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Үйсіндер мен қаңлылар. |
Мектеп: Заречное негізгі мектебі. Зеренді ауданы. |
||||||||
Күні: 27.04.2018 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Курмашев Алмас Назымбекович. |
||||||||
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы |
(1 сабақ) |
|
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қаңлылардың орталықтан мемлекет құрғаны туралы баяндайды, Көпшілігі: Қаңлы мемлекетінің аумағы мен шектескен мемлекеттерін картаға белгілейді. Кейбірі: Қаңлылар туралы дереккөздерді талдайды
|
||||||||
Тарихи концепт |
дәлел |
||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу ,түсіну, қолдану |
||||||||
Бағалау критерийі |
-Қаңлы атауының мағынасын анықтайды -Қаңлы мемлекетінің аумағы мен шектескен мемлекеттері жайында біледі -Қаңлы мемлекетінің саяси дамуындағы кезеңдерін сипаттай алады |
||||||||
Тілдік мақсаттар
|
1 тапсырма кескін карта (жазылым,айтылым,) 2 тапсырма мәтіндегі кесте (оқылым, айтылым,) 3 тапсырма Венн диаграммасы (жазылым, айтылым,) |
||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Бабаларымыздың білектің күші мен найзаның ұшы мен сақтап қалған жерді бағалап, туған жерге деген сүйіспеншіліктерін қалыптастыру.
|
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||
Алдыңғы білім
|
Қаңлы тайпалары туралы бастапқы білімдері бар. Тайпалар туралы білімдері қалыптасқан
|
||||||||
Сабақтың түрі |
Зерттеу сабақ |
||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу Сабақтың тақырбы мен сыныпты таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау «иә-жоқ » әдісі бойынша оқушыларға жалпы сұрақтар қойылады? (ауызша) 1.Қаңлылардың астанасы? (Битянь) 2.Отырар-Қаратау мәдениетінің табылған қаласы? (Көк-Мардан) 3.Кәріптас (янтарь) жасалған моншақтар табылған қорымдар қайдан табылды? (Отырар) 4.Қорғанысы күшті дамыған біртектес болып келетін қалалары бар мәдениет? (Жетіасар) Шаблон бойынша жауаптың дұрыс немесе бұрыс айтылғаны арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Оқулық мәтіні
|
|||||||
Сабақтың ортасы
10 мин
10мин
8 мин
|
шекарасымен ордасын белгіле?
Дескриптор: 1)Қаңлылардың мекендеген аумағын белгілейді? 2.Қаңлы елінің аумағы қандай көрші мемлекеттер мен шектесті? у3.Қаңлылардың ордасын белгілейді?
Оқушылар мәтіндегі деректерді оқып шығып өз ойлварын айтады?
А кестесі. Чжи Чжи тәңірқұт өз жеңісіне массатанып, қаңлы патшасын да көзге ілмеді.
3. Бекіту «Венн диаграммасы» арқылы үйсіндер мен қаңлыларды салыстыру, айырмашылығын мен ұқсастығын табу.
|
Картамен жұмыс
СТО
Венн диаграммасы
|
|||||||
Сабақтың соңы 4 мин
|
Кері байланыс: 1.Бүгінгі сабақ ұнады ма? (несімен) 2.Қай тапсырма қиындық туғызды? 3.Келесі сабақтарға қандай ұсынысыңыз бар.. Үй жұмысы: Эссе жазу. «Қаңлы тайпаларының еліміздің тарихында алатын орны»
|
|
|||||||